Categories Sprzęt AGD

Jak działa komora świeżości w lodówce Samsung?

Producenci sukcesywnie wyposażają swoje lodówki w nowoczesne technologie i dodatkowe udogodnienia, które mają jeszcze lepiej zadbać o świeżość, smak i konsystencję przechowywanej w nich żywności. Jedną z nich jest komora świeżości, która została stworzona z myślą o szybko psujących się produktach – mięsach, rybach, warzywach i owocach. Jak działa taka komora i czy warto w nią zainwestować?

Czym jest komora świeżości i jak działa?

Żywność musi być przechowywana w odpowiednich warunkach, aby zachowała swoją świeżość i smak przez kilka dni. Niestety poszczególne rodzaje żywności wymagają przechowywania w odmiennych temperaturach. Warzywa i owoce lubią temperaturę około 4°C, a mięsa i ryby nieco niższą – około 0°C. Aby zapewnić wszystkim produktom odpowiednie warunki, producenci stworzyli komorę świeżości w lodówce. Jest ona nazywana również komorą zerową, komorą 0°C, komorą Bio, komorą BioFresh lub komorą Fresh Zone. Czym jest ta komora? To po prostu szuflada umieszczona na samym dole lodówki, w której panuje inna temperatura i wilgotność niż w pozostałych częściach urządzenia. Zazwyczaj temperatura w komorze świeżości wynosi około 0°C. Jednak niektórzy producenci pozwalają na samodzielną regulację temperatury i wilgotności. Dobrym przykładem jest lodówka Samsung z komorą świeżości, w której znajdziemy specjalne suwaki, pozwalające dostosować optymalną wilgotność powietrza.

lodówka Samsung z komorą świeżości

Do czego służy komora świeżości?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, zadaniem komory świeżości jest stworzenie odpowiednich warunków do przechowywania świeżej żywności, która narażona jest na szybkie zepsucie. Docenią ją szczególnie osoby, które często przygotowują posiłki w domu ze świeżych produktów, a rzadko stołują się w barach szybkiej obsługi i restauracjach. Sałata przechowywana w komorze świeżości zachowa swój wygląd nawet 3 dni i będzie wyglądać zupełnie tak samo, jak w dniu zakupu, a mięso nie wyschnie i spokojnie będziemy mogli je przyrządzić na drugi dzień.

Lodówki z komorą zero nie są już tak drogie, jak kiedyś. Teraz tę praktyczną szufladę można znaleźć nawet w tańszych i mniej zaawansowanych urządzeniach. Producenci często umieszczają w lodówkach dwie komory. Jedna służy do przechowywania mięsa i ryb, a druga stwarza optymalne warunki dla warzyw i owoców. Komora świeżości zabiega również wysychaniu żywności, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w lodówkach wyposażonych w technologię No Frost. Choć jest to bardzo przydatna funkcja, która zapobiega osadzaniu się szronu i lodu na ściankach urządzenia, może przyczyniać się do wysuszania żywności. Jeśli będziemy przechowywać produkty w komorach zerowych, zachowają one odpowiednią wilgotność. Dzięki temu będą nadawać się do spożycia w ciągu kilku najbliższych dni. Warto dodać, że komory świeżości dostępne są zarówno w lodówkach wolnostojących, jak i lodówkach do zabudowy.

Jakie komory znajdują się w lodówkach Samsung?

W lodówkach wszystkich producentów znajdziemy komory świeżości, ale każdy z nich stosuje inne nazewnictwo. Marka Samsung oferuje kilka typów komór, m.in. Fresh Zone, szufladę CoolSelect Duo czy szufladę CoolSelect Zone. Ta pierwsza stwarza optymalne warunki do przechowywania mięsa i ryb. Dzięki temu, że utrzymuje temperaturę na odpowiednim poziomie, przechowywane w niej produkty dłużej pozostają świeże. Poza tym utrzymują swój smak i wartości odżywcze. Produkty przechowywane w komorze Fresh Zone dłużej zachowują świeżość niż te, które znajdują się w chłodziarce.

Samsung stosuje w swoich lodówkach także szufladę CoolSelect Duo. W zależności od potrzeb, pozwala ona na przechowywanie mięsa i ryb lub warzyw i owoców. Po wybraniu trybu przechowywania mięsa, szuflada dostosuje odpowiednią temperaturę (około 0°C), aby przechowywane ryby i mięsa zachowały swoją świeżość i soczystość przez długi czas. Natomiast po wyborze trybu warzywa, szuflada dostosuje temperaturę odpowiednią dla warzyw i owoców (około 4°C), by dłużej zachowały świeżość, konsystencję i walory odżywcze. Szuflada odetnie dopływ chłodu z zamrażarki, aby nie doprowadzić do zamrożenia warzyw i owoców.

W nowoczesnych lodówkach marki Samsung znajdziemy natomiast komorę świeżości CoolSelect Zone. Pozwala ona ustawić temperaturę niezależnie od tej, która panuje w pozostałych częściach chłodziarki. Do wyboru są aż cztery tryby: Delikatne mrożenie (-5°C), Strefa 0 (0°C), Chłodzenie (3°C) oraz Szybkie chłodzenie (3°C). Dzięki temu w tej szufladzie można przechowywać rozmaite produkty spożywcze – zarówno mięsa, ryby, owoce morza, jak i świeże warzywa i owoce. Tryby można zmieniać ręcznie.

Lodówka Samsung z komorą świeżości – jaką wybrać?

Jeszcze kilka lat temu tylko bardziej zaawansowane lodówki były wyposażone w komorę zerową. Teraz jest ona tak popularna, że znajdziemy ją w większości nowych modeli. Jedynie najprostsze lodówki i modele podblatowe nie posiadają komory świeżości. Marka Samsung stosuje różnego typu szuflady w swoich lodówkach, dzięki czemu każdy może dopasować odpowiedni model do swoich potrzeb. Oto kilka modeli, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie:

  • Lodówka Samsung RB37J5015SS (model niedostępny) – charakteryzuje się dość dużą pojemnością chłodziarki, która wynosi 269 l. Natomiast zamrażarka wyposażona w trzy przezroczyste szuflady oferuje 98 l pojemności użytkowej. Producent zastosował w tej chłodziarce szufladę Fresh Zone do przechowywania mięsa i ryb oraz dodatkową szufladę na warzywa. Poza tym lodówka może pochwalić się wysoką klasą energetyczną A++ i technologią No Frost, która zapobiega powstawaniu szronu i lodu na ściankach urządzenia.
  • Lodówka Samsung RB 37J502VB1 (model niedostępny) – to kolejna lodówka Samsung z komorą świeżości. Producent wyposażył ją zarówno w szufladę Fresh Zone, jak i CoolSelect Duo. Dzięki temu lodówka stwarza odpowiednie warunki do przechowywania świeżych owoców, warzyw, mięsa i ryb. W chłodziarce do naszej dyspozycji jest 255 l pojemności, a w zamrażarce 98 l. Poza tym lodówka oferuje klasę energetyczną A+++, co przekłada się na niski pobór prądu.
  • Lodówka Samsung RS 68N8661S9 (model niedostępny) – jest to model side by side, który oferuje 398 l pojemności użytkowej w chłodziarce i 210 l pojemności w zamrażarce. Oprócz tego dysponuje dwoma komorami świeżości, dystrybutorem wody i kostkarką do lodu. Lodówka wyposażona jest w klasę energetyczną A++, technologię No Frost w chłodziarce i zamrażarce, a także tryb wakacyjny i funkcję Metal Cooling.

lodówka Samsung z komorą świeżości Lodówka Samsung RB34T675ESA

Klasa efektywności energetycznej: E
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 254
Poziom hałasu (dB): 35
Pojemność całkowita brutto (l): 344
Funkcja Power Cool, Optimal Fresh Zone, Humidity Fresh+
lodówka Samsung z komorą świeżości
lodówka Samsung z komorą świeżości Lodówka Samsung RB34T672EBN

Klasa efektywności energetycznej: E
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 254
Poziom hałasu (dB): 35
Pojemność całkowita brutto (l): 344
Funkcja Power Cool, Optimal Fresh Zone
lodówka Samsung z komorą świeżości
lodówka Samsung z komorą świeżości Lodówka Samsung RB38A7B5C12

Klasa efektywności energetycznej: C
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 169
Poziom hałasu (dB): 35
Pojemność całkowita netto (l): 390
Funkcja Power Cool, Optimal Fresh Zone, Humidity Fresh+
lodówka Samsung z komorą świeżości
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 3 Average: 4.7]
+ posts

Specjalistka od sprzętów AGD. Skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach, które znacząco przyspieszają i ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków domowych. Jako matka dwójki energicznych chłopców doskonale wie, jak ważne jest efektywne zarządzanie czasem i poszukiwanie funkcjonalnych udogodnień. W chwilach relaksu najchętniej sięga po filiżankę aromatycznej herbaty, której smak doskonale podkreślają jej ulubione ciasteczka korzenne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *