Categories Sprzęt AGD

W jaki sposób zmniejszyć zużycie energii w gospodarstwach domowych?

W każdym domu znajdują się sprzęty elektryczne, które do działania wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Lodówka, pralka, płyta indukcyjna czy komputer to urządzenia pierwszej potrzeby, bez których nie jesteśmy w stanie się obejść. Ich użytkowanie negatywnie odbija się na naszym portfelu, ponieważ z roku na roku ceny energii wzrastają nawet o kilkanaście procent. Na szczęście w łatwy sposób można zmniejszyć zużycie energii w gospodarstwach domowych. Wystarczą proste czynności, aby zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, a przy tym bardziej zadbać o środowisko naturalne.

Jakie jest średnie zużycie energii w gospodarstwach domowych?

Polacy mieszkają sami w kawalerkach, w średnich mieszkaniach albo w piętrowych domach z wieloosobową rodziną. Właśnie dlatego trudno jest jednoznacznie określić, jakie jest średnie zużycie energii elektrycznej na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Jednak każdy samodzielnie może obliczyć, ile kosztuje go użytkowanie poszczególnych urządzeń elektrycznych. Do tego celu stworzono specjalny kalkulator zużycia energii. Mają go na swoich stronach internetowych najwięksi dostawcy energii w Polsce. Do obliczenia poboru prądu można również wykorzystać wzór matematyczny i pomnożyć moc urządzenia przez jego czas działania. W ten sposób dowiemy się, ile prądu pobiera lodówka, piekarnik, komputer stacjonarny czy automatyczna suszarka do ubrań. Należy pamiętać, że na ilość zużytej energii w gospodarstwie domowym ma wpływ wiele aspektów. Nie tylko ilość domowników, ale także tryb życia i zainteresowania. Według szacunków statystyczna trzyosobowa rodzina zużywa około 1800 kWh rocznie, natomiast rodzina czteroosobowa nawet ponad 2100 kWh.

zużycie energii w gospodarstwach domowych

Jak zmniejszyć zużycie energii w gospodarstwach domowych?

Jest wiele sposobów, które pomogą nam obniżyć pobór prądu i jednocześnie przyniosą roczne oszczędności. Przede wszystkim powinniśmy zmienić swoje codzienne nawyki. Wychodząc z pokoju do kuchni, zawsze wyłączajmy światło. Jeśli nie korzystamy z niektórych sprzętów przez kilka dni, odłączmy wtyczkę z gniazdka. Zamiast prasować codziennie ubrania do pracy, wyprasujmy wszystkie za jednym razem. Jeśli chcemy zaparzyć dla siebie herbatę, wlewajmy do czajnika tylko tyle wody, aby wystarczyło na jedną szklankę. Choć wydaje się, że są to błahostki, te proste czynności będą w stanie przynieść nam drobne oszczędności w skali roku.

klasy efektywności energetycznej

Klasa efektywności energetycznej sprzętów AGD

Jeśli chcemy, aby oszczędności na naszych rachunkach za prąd były naprawdę widoczne, powinniśmy zacząć oszczędzać już podczas wyboru sprzętów AGD do swojego mieszkania. Wszystkie urządzenia mają bowiem przyporządkowane odpowiednie klasy energetyczne, które informują o rocznym zużyciu prądu przez urządzenie. Tabela rozpoczyna się od klasy G, która oznacza największe zużycie energii elektrycznej, a kończy na klasie A, cechującej się najwyższą energooszczędnością. Przy każdym sprzęcie AGD znajduje się etykieta energetyczna, więc łatwo można sprawdzić, czy dane urządzenia jest prądożerne, czy energooszczędne.

W gospodarstwach domowych najwięcej prądu zużywają lodówki. Z racji tego, że lodówka pracuje non-stop, pobiera dużą ilość energii, dlatego warto postawić na model z wysoką klasą energetyczną. Przykładowo lodówka w klasie A zużyje nieco ponad 100 kWh rocznie.

Aby zmniejszyć zużycie energii w gospodarstwach domowych, powinniśmy inwestować w urządzenia elektryczne o wysokiej klasie energetycznej i nauczyć się z nich poprawnie korzystać.

zużycie energii w gospodarstwach domowych Zmywarka Bosch Serie 6 SMD6TCX00E

Klasa efektywności energetycznej: A
Pojemność znamionowa (kpl.): 14
Zużycie wody na cykl (l): 9.5
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 54
Liczba programów: 6
zużycie energii w gospodarstwach domowych
zużycie energii w gospodarstwach domowych Piekarnik parowy Samsung NV7B5645TAK

Rodzaj piekarnika:
Piekarnik elektryczny parowy
Klasa efektywności energetycznej: A+
Objętość komory (l): 76
Zużycie energii przy grzaniu konwencjonalnym (kWh/cykl): 1.05
Zakres temperatur pracy (st. C): 30~250 (Grill 100~270)
zużycie energii w gospodarstwach domowych
zużycie energii w gospodarstwach domowych Pralka Siemens iQ300 WM14N277PL

Pojemność znamionowa (kg): 9
Klasa efektywności energetycznej: A
Zużycie wody na cykl (l): 50
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 49
Liczba programów prania: 15
zużycie energii w gospodarstwach domowych
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]
+ posts

Specjalistka od sprzętów AGD. Skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach, które znacząco przyspieszają i ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków domowych. Jako matka dwójki energicznych chłopców doskonale wie, jak ważne jest efektywne zarządzanie czasem i poszukiwanie funkcjonalnych udogodnień. W chwilach relaksu najchętniej sięga po filiżankę aromatycznej herbaty, której smak doskonale podkreślają jej ulubione ciasteczka korzenne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *