Categories Sprzęt AGD

Jakie filtry są stosowane w oczyszczaczach powietrza?

Zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu różnią się wielkością. Dlatego tak ważne jest, aby oczyszczacz powietrza posiadał kilka rodzajów filtrów, przeznaczonych do usuwania cząsteczek o różnych wielkościach. Każdy z filtrów odpowiada za usuwanie innych zanieczyszczeń, dlatego im więcej filtrów posiada oczyszczacz, tym jego skuteczność filtracji będzie wyższa. Poniżej prezentujemy filtry, które są najczęściej stosowane w oczyszczaczach.

Węglowy – koniec z nieprzyjemnymi zapachami

Większość dostępnych na rynku oczyszczaczy posiada zamontowany filtr węglowy. Jak sama nazwa wskazuje, składa się on z cząsteczek aktywnego węgla, które cechują się doskonałą absorpcją związków lotnych. Do jego zadań należy więc usuwanie nieprzyjemnych zapachów, dymu papierosowego oraz lotnych związków organicznych, które są wysoce szkodliwe dla człowieka.

Wodny – skutecznie usuwają większe zanieczyszczenia

Niektóre oczyszczacze powietrza posiadają wbudowane filtry wodne. Dobrze radzą sobie z dużymi zanieczyszczeniami, takimi jak kurz, włosy czy sierść zwierząt. Są jednak kompletnie nieprzydatne w przypadku pyłów zawieszonych, dlatego nie pomogą nam w walce ze smogiem. Należy również pamiętać, że aby takie filtry w oczyszczaczach skutecznie działały, muszą być często wymieniane. Poza tym, po odparowaniu wody często w komorze oczyszczacza powstaje kamień.

filtry w oczyszczaczach

Elektrostatyczny (jonowy) – emituje jony ujemne

Kolejnym filtrem, który znajdziemy w oczyszczaczach powietrza jest filtr elektrostatyczny, zwany również jonowym. Od razu warto podkreślić, że nie jest on tym samym, co jonizator powietrza. Jego działanie opiera się na zasadzie przyciąganie – odpychanie. Jony w oczyszczaczu są ujemnie naładowane, dlatego bez problemu przyciągają jony dodatnie w postaci kurzu i alergenów. Tego typu filtry wykazują wysoką skuteczność w usuwaniu pyłków, nieprzyjemnych zapachów czy dymu papierosowego. Wymagają jednak systematycznego czyszczenia, aby w pełni spełniały swoje funkcje.

Fotokatalityczny (lampa UV) – usuwa pleśń, wirusy i bakterie

Filtry w oczyszczaczach mogą być również fotokatalityczne. Są to po prostu lampy UV, które wykorzystują światło ultrafioletowe do niszczenia bakterii, pleśni, drożdży, wirusów czy alergenów. Likwidują więc szkodliwe cząsteczki bez jakiejkolwiek ingerencji mechanicznej. Oczyszczacze powietrza z takimi filtrami zazwyczaj występują w środowiskach sterylnych, np. w szpitalach, kuchniach czy przedszkolach.

HEPA – usuwają kurz, roztocza, cząsteczki smogu PM10 i PM2,5

Zdecydowanie najważniejszym filtrem w oczyszczaczu jest filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter). Składa się on z niewielkich mikrowłókien, które tworzą mikroskopijne pory. Dzięki nim jest w stanie zatrzymać wszystkie cząsteczki zanieczyszczeń większe niż 0,3 µm. Tego typu filtry często występują w oczyszczaczach, ponieważ usuwają z powietrza niebezpieczne dla zdrowia pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5. Oprócz tego eliminują drobnoustroje, sierść zwierząt, kurz, zarodniki roztoczy, bakterie i pleśń. Filtry HEPA występują w wielu modelach oczyszczaczy powietrza, ich ofertę możesz sprawdzić na MaxElektro.pl.

filtry w oczyszczaczach Filtr do oczyszczacza Amica APD 4011

Typ filtra: Wstępny, HEPA 13, Filtr węglowy
Dedykowany model: Amica APD 4011
Dodatkowe informacje:
Usuwa do 99,97% ultra-drobnych cząsteczek, w tym smog, wirusy, bakterie, alergeny
filtry w oczyszczaczach
filtry w oczyszczaczach Filtr do oczyszczacza Philips FY2420/30

Typ filtra: Filtr węglowy
Dedykowany model: AC2887, AC2889, AC3829
Dodatkowe informacje:
Usuwa lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy, Żywotność nawet do 12 miesięcy
filtry w oczyszczaczach
filtry w oczyszczaczach Filtr do oczyszczacza Samsung CFX-C100/EU

Typ filtra: Filtr HEPA, Dezodoryzujący, Filtr węglowy
Dedykowany model: Samsung AX90R7080WD
Dodatkowe informacje:
Filtr typu „2 w 1”
- System filtracyjny HEPA usuwa do 99,97% cząsteczek pyłu o wielkości 0,26 ㎛ (np. roztocza i bakterie)
- Alarm informujący o konieczności wymiany filtra w aplikacji SmartThings
filtry w oczyszczaczach
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]
+ posts

1 comment

FiltryPlus.pl says:

Niezależnie od tego, jaki filtr do oczyszczacza wybierzemy ważne, aby regularnie go wymieniać. Brudny filtr sprawi, że urządzenie nie będzie spełniać swoją rolę. Dodatkowo może doprowadzić do uszkodzenia oczyszczacza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *