Jakie filtry są stosowane w oczyszczaczach powietrza?

Jakie filtry są stosowane w oczyszczaczach powietrza?

Zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu różnią się wielkością. Dlatego tak ważne jest, aby oczyszczacz powietrza posiadał kilka rodzajów filtrów, przeznaczonych do usuwania cząsteczek o różnych wielkościach. Każdy z filtrów odpowiada za usuwanie innych zanieczyszczeń, dlatego im więcej filtrów posiada oczyszczacz, tym jego skuteczność filtracji będzie wyższa. Poniżej prezentujemy filtry, które są najczęściej stosowane w oczyszczaczach.

Węglowy – koniec z nieprzyjemnymi zapachami

Większość dostępnych na rynku oczyszczaczy posiada zamontowany filtr węglowy. Jak sama nazwa wskazuje, składa się on z cząsteczek aktywnego węgla, które cechują się doskonałą absorpcją związków lotnych. Do jego zadań należy więc usuwanie nieprzyjemnych zapachów, dymu papierosowego oraz lotnych związków organicznych, które są wysoce szkodliwe dla człowieka.

Wodny – skutecznie usuwają większe zanieczyszczenia

Niektóre oczyszczacze powietrza posiadają wbudowane filtry wodne. Dobrze radzą sobie z dużymi zanieczyszczeniami, takimi jak kurz, włosy czy sierść zwierząt. Są jednak kompletnie nieprzydatne w przypadku pyłów zawieszonych, dlatego nie pomogą nam w walce ze smogiem. Należy również pamiętać, że aby takie filtry w oczyszczaczach skutecznie działały, muszą być często wymieniane. Poza tym, po odparowaniu wody często w komorze oczyszczacza powstaje kamień.

filtry w oczyszczaczach

Elektrostatyczny (jonowy) – emituje jony ujemne

Kolejnym filtrem, który znajdziemy w oczyszczaczach powietrza jest filtr elektrostatyczny, zwany również jonowym. Od razu warto podkreślić, że nie jest on tym samym, co jonizator powietrza. Jego działanie opiera się na zasadzie przyciąganie – odpychanie. Jony w oczyszczaczu są ujemnie naładowane, dlatego bez problemu przyciągają jony dodatnie w postaci kurzu i alergenów. Tego typu filtry wykazują wysoką skuteczność w usuwaniu pyłków, nieprzyjemnych zapachów czy dymu papierosowego. Wymagają jednak systematycznego czyszczenia, aby w pełni spełniały swoje funkcje.

Fotokatalityczny (lampa UV) – usuwa pleśń, wirusy i bakterie

Filtry w oczyszczaczach mogą być również fotokatalityczne. Są to po prostu lampy UV, które wykorzystują światło ultrafioletowe do niszczenia bakterii, pleśni, drożdży, wirusów czy alergenów. Likwidują więc szkodliwe cząsteczki bez jakiejkolwiek ingerencji mechanicznej. Oczyszczacze powietrza z takimi filtrami zazwyczaj występują w środowiskach sterylnych, np. w szpitalach, kuchniach czy przedszkolach.

HEPA – usuwają kurz, roztocza, cząsteczki smogu PM10 i PM2,5

Zdecydowanie najważniejszym filtrem w oczyszczaczu jest filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter). Składa się on z niewielkich mikrowłókien, które tworzą mikroskopijne pory. Dzięki nim jest w stanie zatrzymać wszystkie cząsteczki zanieczyszczeń większe niż 0,3 µm. Tego typu filtry często występują w oczyszczaczach, ponieważ usuwają z powietrza niebezpieczne dla zdrowia pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5. Oprócz tego eliminują drobnoustroje, sierść zwierząt, kurz, zarodniki roztoczy, bakterie i pleśń. Filtry HEPA występują w wielu modelach oczyszczaczy powietrza, ich ofertę możesz sprawdzić na MaxElektro.pl.

oczyszczacz powietrza Oczyszczacz powietrza BlueAir Blue Pure 411(PA+C)

Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2): 25
Liczba filtrów: 1
Liczba stopni oczyszczania: 3
Zastosowane czujniki: Wymiany filtrów
oczyszczacz powietrza
oczyszczacz powietrza Oczyszczacz powietrza Sharp UA-PG50E-W

Moc (W): 47
Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2): 38
Rodzaj filtrów : Wstępny, HEPA, Zapachu
Liczba stopni oczyszczania: 3 + automatyczna, Funkcja Sleep
oczyszczacz powietrza
oczyszczacz powietrza Oczyszczacz powietrza Gorenje OptiAir 203M

Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2): 20
Liczba filtrów: 1
Liczba stopni oczyszczania: 4, Funkcja Sleep, Funkcja Turbo
Jonizator: Tak
oczyszczacz powietrza
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

1 Comment

  1. Niezależnie od tego, jaki filtr do oczyszczacza wybierzemy ważne, aby regularnie go wymieniać. Brudny filtr sprawi, że urządzenie nie będzie spełniać swoją rolę. Dodatkowo może doprowadzić do uszkodzenia oczyszczacza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *