Categories Sprzęt AGD

Jak oszczędzać pieniądze, korzystając ze zmywarki?

Mycie naczyń w zmywarce jest nie tylko wygodniejsze niż ręczne zmywanie, ale również bardziej higieniczne i bezpiecznie dla skóry naszych dłoni. Choć wiele osób w to nie wierzy, zmywanie mechaniczne jest także bardziej ekonomiczne. Z poniższych akapitów dowiesz się, jak korzystać ze zmywarki, by zmniejszyć jej koszty eksploatacyjne.

Postaw na wysoką klasę energetyczną zmywarki

Wszystkie sprzęty dużego AGD mają przypisaną pewną klasę energetyczną. Najbardziej energooszczędne są urządzenia w klasie od C do A, przy czym klasa A jest najbardziej energooszczędna. Jeśli zależy nam, aby zmywarka zużywała jak najmniej energii podczas pracy, powinniśmy wybierać modele plasujące się w wysokiej klasie energetycznej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie dla dużych rodzin, w których zmywarka zazwyczaj pracuje na okrągło.

zmywarki

Dobierz program zmywania do stopnia zabrudzenia

Zmywarki oferują możliwość dobrania programu zmywania pod kątem załadunku i stopnia zabrudzenia naczyń. W ten sposób ograniczymy nie tylko zużycie wody i energii, ale również w odpowiedni sposób zadbamy o swoją zastawę stołową. Większość dostępnych na rynku zmywarek oferuje przynajmniej cztery różne programy zmywania. Do standardowych należą: mycie wstępne, program auto, intensywny oraz krótki. Większość zmywarek, zarówno wolnostojących, jak i do zabudowy, oferuje też program ECO. Choć trwa on dłużej niż większość klasycznych programów, pozwala na oszczędności, gdyż urządzenie pobiera mniej prądu. Wybór właściwego programu mycia ma duży wpływ na oszczędności. Jeśli naczynia są tylko zakurzone, wystarczy je odświeżyć, wybierając jeden z krótszych programów. W takiej sytuacji nie ma sensu ustawiać cyklu trwającego 2 godziny, gdyż tylko niepotrzebnie narazimy się na dodatkowe koszty.

Uruchamiaj cykl przy pełnym załadunku

Jeśli zmywarka nie jest zapełniona w całości brudnymi naczyniami, warto wstrzymać się z nastawieniem cyklu zmywania. W ten sposób w pełni wykorzystasz przestrzeń w komorze i nie będziesz musiał długo czekać na czyste naczynia. Możesz również skorzystać z funkcji połowy załadunku, którą posiadają praktycznie wszystkie zmywarki na rynku. Dzięki niej urządzenie zużyje mniej wody niż zazwyczaj. Pamiętaj jednak, że zarówno przy pełnym, jak i częściowym załadunku, musisz użyć detergentów – tabletki, nabłyszczacza i soli ochronnej. Choćby z tego względu, bardziej opłacalne będzie nastawienie jednego, pełnego załadunku niż dwóch częściowych.

Korzystaj z głową!

Nie wystarczy jedynie kupić dobrej zmywarki, aby móc oszczędzać. Musisz jeszcze korzystać z niej w odpowiedni sposób. Przede wszystkim zwracaj uwagę na to, w jaki sposób układasz naczynia w koszach. Ma to bowiem istotne znaczenie dla efektywności mycia. Jeśli niechlujnie ułożysz naczynia albo zablokujesz dozownik wody, po zakończonym cyklu wyjmiesz z komory niedomyte naczynia. W rezultacie, będziesz musiał ponownie nastawić zmywarkę, a to nie przyniesie Ci żadnych oszczędności.

zmywarki Zmywarka Candy CI 6E7F1A

Szerokość (cm): 60
Instalacja: Do zabudowy
Klasa efektywności energetycznej: E
Pojemność znamionowa (kpl.): 16
Ilość programów: 8
zmywarki
zmywarki Zmywarka Beko BDIN36532

Szerokość (cm): 60
Instalacja: Do zabudowy
Klasa efektywności energetycznej: D
Pojemność znamionowa (kpl.): 15
Ilość programów: 6
zmywarki
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 4]
+ posts

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *