Categories Sprzęt AGD

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Zielone rośliny nie tylko stanowią piękną ozdobę okien, ale również pełnią praktyczną funkcję – są naturalnymi „zjadaczami zanieczyszczeń”, dlatego warto mieć je w swoim mieszkaniu. Niestety, gdy poziom zanieczyszczeń przekracza wszelkie dopuszczalne normy, ich działanie jest niewystarczające. Konieczny okazuje się zatem zakup oczyszczacza powietrza. W jaki sposób działa takie urządzenie? Jakie zanieczyszczenia jest w stanie usunąć z powietrza? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym poradniku.

Czym jest i jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to mały sprzęt AGD, który filtruje powietrze, usuwając z niego zanieczyszczenia. Jego najważniejszym elementem są filtry. Umieszczony w urządzeniu wentylator zasysa zanieczyszczone powietrze, przepuszcza je przez filtry, a następnie już oczyszczone wydmuchuje z powrotem do pomieszczenia.

Dostępne na rynku urządzenia, oprócz oczyszczania, są w stanie również nawilżyć i odświeżyć powietrze. Standardowe modele cechują się kompaktowymi rozmiarami, posiadają zazwyczaj jeden lub dwa rodzaje filtrów, np. HEPA i węglowy, a do tego zużywają niewiele energii elektrycznej. Generują jednak dużą ilość decybeli, co uniemożliwia ich włączenie w nocy, a ich małe filtry często niedokładnie oczyszczają powietrze. Bardziej zaawansowane oczyszczacze cechują się większymi rozmiarami, dlatego muszą być ustawione na podłodze. Posiadają jednak kilka rodzajów filtrów, dzięki czemu cechują się wyższą wydajnością i znacznie dokładniej usuwają zanieczyszczenia.

oczyszczacz powietrza

Jakie usuwa zanieczyszczenia?

To, jakie zanieczyszczenia usunie oczyszczacz powietrza, będzie uzależnione od rodzaju zamontowanych w nim filtrów. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że im więcej filtrów w urządzeniu, tym lepsza skuteczność filtracji powietrza. Wiele modeli ma aż trzy rodzaje filtrów – wstępny, węglowy i HEPA 13, dzięki czemu jest w stanie usunąć nawet do 99,97% zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu. Za co odpowiadają poszczególne filtry? Filtr wstępny wychwytuje duże cząsteczki zanieczyszczeń, takie jak: kurz, pyłki roślin, włosy, a także sierść i naskórek zwierząt. Filtr węglowy cechuje się świetną absorpcją nieprzyjemnych zapachów, dymu tytoniowego oraz lotnych związków organicznych. Natomiast zadaniem filtra HEPA 13 jest zatrzymywanie wyjątkowo drobnych zanieczyszczeń: pyłów zawieszonych PM1.0, PM2.5 i PM10, a także zarodników pleśni, grzybów, bakterii i roztoczy.

O czym należy pamiętać kupując oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze różnią się między sobą nie tylko zastosowanymi metodami filtracji powietrza, ale również dodatkowymi funkcjami. Niektóre posiadają funkcję nawilżania, a inne jonizacji, dzięki czemu stwarzają wyjątkowo przyjazne, rześkie środowisko. Zanim przystąpimy do zakupu oczyszczacza, powinniśmy więc dobrze zastanowić się, czego od niego oczekujemy. Warto również zwrócić uwagę, czy dany model posiada czujnik wymiany filtrów, automatyczny i nocny tryb pracy, oraz blokadę rodzicielską.

oczyszczacz powietrza Oczyszczacz powietrza AENO AP1S

Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2): 60
Wydajność CADR (m3/h):
450
Liczba stopni oczyszczania: 3 prędkości wentylatora
Liczba filtrów: wstępny, HEPA13, Węglowy
Czujniki: Jakości powietrza
Tryb pracy: Automatyczny, Wysoki, Średni, Nocny
oczyszczacz powietrza
oczyszczacz powietrza Oczyszczacz powietrza Samsung AX34R3020WW

Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2): 34
Wydajność CADR (m3/h):
264
Liczba filtrów: HEPA, Wstępny, Dezodoryzujący
Czujniki: Pyłu, Gazu, Zanieczyszczenia powietrza
Tryb pracy: Automatyczny, Nocny
oczyszczacz powietrza
oczyszczacz powietrza Oczyszczacz powietrza Amica APD 4011

Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2): 60
Wydajność CADR (m3/h):
470
Liczba stopni oczyszczania: 3 prędkości wentylatora
Liczba filtrów: HEPA
Jonizacja: Tak
Tryb pracy: Turbo, Automatyczny, Nocny
oczyszczacz powietrza
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]
+ posts

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *