Categories Sprzęt AGD

Odkurzacz bezworkowy – jak działa? Jakie są jego zalety i wady?

Szukasz nowego odkurzacza do swojego mieszkania? Stale zapominasz o kupieniu nowych worków na kurz? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na te pytania, odkurzacz bezworkowy będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Z poniższych akapitów dowiesz się, jakie są jego największe atuty i dlaczego warto go mieć w swoim domu.

Odkurzacz bez worka

Odkurzacz bezworkowy ze względu na swój sposób działania nazywany jest również cyklonowym. To nowoczesne urządzenie, które zamiast klasycznych worków na kurz ma zamontowany pojemnik. Choć worki świetnie nadawały się do przechowywania zanieczyszczeń, trzeba było je regularnie wymieniać, a to wiązało się z dodatkowymi kosztami. Właśnie dlatego pojemniki stały się dla nich doskonałą alternatywą. Po skończonym odkurzaniu wystarczy je opróżnić nad koszem, starannie wyczyścić i z powrotem zamontować w urządzeniu. Większość producentów w swoich odkurzaczach montuje przezroczyste pojemniki na zanieczyszczenia. Dzięki temu będziesz mógł łatwo kontrolować poziom jego zapełnienia i dostające się do niego ewentualne drobne przedmioty.

odkurzacz bezworkowy

Odkurzacz bezworkowy – sposób działania

W jaki sposób działa odkurzacz bezworkowy? Zasada jest stosunkowo prosta. Urządzenie zasysa powietrze wraz z zanieczyszczeniami, a następnie wprowadza w ruch wirowy, stąd też wzięła się druga nazwa – odkurzacz cyklonowy. Duża siła odśrodkowa skutecznie oddziela zanieczyszczenia, dzięki czemu trafiają one prosto do pojemnika. Natomiast powietrze, zanim zostanie wydmuchane na zewnątrz, przechodzi przez zamontowany filtr, który je dodatkowo oczyszcza. Dzięki temu zyskujesz pewność, że do Twojego pomieszczenia trafia już oczyszczone powietrze, a zanieczyszczenia nie wydostają się na zewnątrz. Większość producentów w swoich urządzeniach stosuje wysokiej jakości filtry HEPA, które efektywnie filtrują powietrze. Tego typu filtry cechują się skutecznością filtracji na poziomie 99,5%. Oczyszczają powietrze ze wszystkich zanieczyszczeń, również tych, które powstały wskutek pracy silnika.

Odkurzacz bezworkowy – największe zalety i wady

To, co jest największą zaletą odkurzacza bezworkowego, można również uznać za jego wadę. Chodzi oczywiście o brak worka, a obecność pojemnika na zabrudzenia. Z jednej strony pojemnik jest bardzo wygodny, ponieważ niweluje konieczność kupowania worków, a co za tym idzie koszty eksploatacyjne, są o wiele niższe niż w odkurzaczach workowych. Z drugiej strony, pojemnik należy regularnie opróżniać i czyścić, by nie rozwinęła się w nim pleśń. W rezultacie jesteś bardziej narażony na kontakt z zabrudzeniami.

Warto jednak wspomnieć, że odkurzacz bezworkowy cechuje się niską reemisją kurzu do otoczenia, a jego siła ssąca nie maleje wraz z zapełnianiem się pojemnika. Przez cały czas odkurzacz będzie zbierał zanieczyszczenia z jednakową mocą.

odkurzacz bezworkowy

Czy warto kupić odkurzacz bezworkowy?

Przypomnij sobie, ile razy chciałeś odkurzyć mieszkanie, a okazało się, że nie masz do niego dedykowanych worków? Jeśli zdecydujesz się na zakup odkurzacza bezworkowego, unikniesz tego typu problemów. Nie będziesz musiał stale pamiętać o zakupie nowych worków, a nawet o tym, jaki masz model odkurzacza. Posprzątasz całe mieszkanie bez konieczności opróżniania pojemnika, a jeśli przez przypadek wciągniesz jakiś drobny przedmiot, z łatwością go odzyskasz. Poza tym odkurzacz bezworkowy cechuje się estetycznym designem.

odkurzacz bezworkowy Odkurzacz bezworkowy Concept VP5075

Klasa efektywności energetycznej: A
Poziom hałasu (dB): 75
Moc (W): 700
Pojemność zbiornika (l): 1.5
Typ filtra: Zmywalny, Filtr HEPA
odkurzacz bezworkowy
odkurzacz bezworkowy Odkurzacz bezworkowy Amica Akman VM 4013

Klasa efektywności energetycznej: A
Poziom hałasu (dB): 79
Moc (W): 800
Pojemność zbiornika (l): 1.5
Typ filtra: Filtr EPA, Filtr HEPA
odkurzacz bezworkowy
odkurzacz bezworkowy Odkurzacz bezworkowy Samsung VC07M21N9VD

Klasa efektywności energetycznej: A
Poziom hałasu (dB): 80
Moc (W): 700
Pojemność zbiornika (l): 1.5
Typ filtra: Wlotowy, Wylotowy, Zmywalny
odkurzacz bezworkowy
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]
+ posts

Specjalistka od sprzętów AGD. Skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach, które znacząco przyspieszają i ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków domowych. Jako matka dwójki energicznych chłopców doskonale wie, jak ważne jest efektywne zarządzanie czasem i poszukiwanie funkcjonalnych udogodnień. W chwilach relaksu najchętniej sięga po filiżankę aromatycznej herbaty, której smak doskonale podkreślają jej ulubione ciasteczka korzenne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *