Categories Sprzęt AGD

Kuchnie wolnostojące – jakie rodzaje są dostępne na rynku?

Kuchenka jest obowiązkowym sprzętem AGD w każdej kuchni. Bez niej nie ugotowalibyśmy żadnych potraw, moglibyśmy jedynie przyrządzać kanapki lub sałatki na zimno. Choć obecnie panuje moda na minimalizm i więcej osób stawia na sprzęty do zabudowy, kuchnie wolnostojące wciąż mają wierne rzesze swoich fanów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby dokonać właściwego wyboru kuchenki.

Jaka płyta grzejna?

Dostępne na rynku kuchnie wolnostojące są wyposażone w różne płyty grzewcze – gazowe, elektryczne, ceramiczne lub indukcyjne. Wybór płyty będzie zależał nie tylko od naszych preferencji, ale również od warunków technicznych naszej kuchni. Jeśli nie mamy podłączonej sieci gazowej, nie pozostaje nam nic innego, jak wybór płyty elektrycznej. Natomiast jeśli posiadamy zarówno sieć elektryczną, jak i gazową, mamy pełną swobodę wyboru.

Płyta gazowa

Kuchnie wolnostojące z płytami gazowymi należą do najpopularniejszych na rynku. Większość modeli ma cztery palniki, a do regulacji wielkości płomienia służą pokrętła. Głównym wyposażeniem jest także ruszt, który może być emaliowany, stalowy lub żeliwny.

kuchnie wolnostojące

Płyta elektryczna żeliwna

Płyty żeliwne występują w najstarszych modelach kuchni. Są one również najtańsze na rynku. Zazwyczaj mają cztery żeliwne krążki, które są trudne do utrzymania w czystości i mało wygodne w użytkowaniu.

Płyta ceramiczna

Kuchnie wolnostojące mogą mieć również płyty ceramiczne. Są one oszczędniejsze niż płyty żeliwne, ale wolno się nagrzewają i równie wolno stygną. Natomiast ich płaska, jednolita powierzchnia sprzyja utrzymaniu odpowiedniej czystości.

kuchnie wolnostojące

Płyta indukcyjna

Ostatnim rodzajem są płyty indukcyjne. Choć oferta kuchni z takimi płytami jest jeszcze stosunkowo niewielka, cieszą się coraz większą popularnością na rynku. Zaletą płyt indukcyjnych jest to, że nagrzewają się jedynie pola, na których ustawione są garnki, a cała powierzchnia pozostaje zimna. Należy pamiętać, że ze względu na specyfikę działania, płyty indukcyjne wymagają użycia specjalnych naczyń z ferromagnetycznym dnem.

Piekarnik gazowy czy elektryczny?

Kuchnie wolnostojące oprócz płyty grzewczej posiadają również piekarnik. Kiedyś najpopularniejsze były kuchnie gazowe, w których zarówno płyta, jak i piekarnik były zasilane gazem. Dziś oferta takich modeli jest mocno ograniczona, ponieważ więcej osób decyduje się skorzystać z funkcji, jakie oferują piekarniki elektryczne. Podczas gdy piekarniki gazowe oferują jedynie tradycyjną metodę pieczenia, w elektrycznych dostępne są bardziej zaawansowane funkcje, np. Termoobieg, grill elektryczny, rozmrażanie czy funkcja szybkiego nagrzewania.

kuchnie wolnostojące

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli zdecydujemy się na kuchnię z piekarnikiem elektrycznym, powinniśmy zwrócić uwagę, jakie posiada metody pieczenia i funkcje ułatwiające czyszczenie. Zazwyczaj komory pieczenia pokryte są specjalną emalią łatwoczyszczącą, do której nie przylegają zabrudzenia. Bardziej zaawansowane modele posiadają funkcje samoczyszczenia zwane katalizą i pyrolizą. Natomiast wybierając kuchnię gazową, powinniśmy sprawdzić, czy posiada wszystkie niezbędne zabezpieczenia przed ulatnianiem się gazu.

kuchnie wolnostojące Kuchnia gazowa Gorenje GG5A13WJ

Klasa efektywności energetycznej: A
Kolor dominujący: Biały
Szerokość (mm): 500
Rodzaj płyty grzewczej: Gazowa
Ilość pól grzewczych: 4
Piekarnik: Gazowy
Pojemność piekarnika (l): 70
kuchnie wolnostojące
kuchnie wolnostojące Kuchnia gazowo-elektryczna Amica 57GEH2.33HZpTaA(W)


Klasa efektywności energetycznej: A
Kolor dominujący: Biały
Szerokość (mm): 500
Rodzaj płyty grzewczej: Gazowa
Ilość pól grzewczych: 4
Piekarnik: Elektryczny
Pojemność piekarnika (l): 65
kuchnie wolnostojące
kuchnie wolnostojące Kuchnia ceramiczna Beko FSM57300GX

Klasa efektywności energetycznej: A
Kolor dominujący:
Srebrny/Szary
Szerokość (mm): 500
Rodzaj płyty grzewczej: Ceramiczna
Ilość pól grzewczych: 4
Piekarnik: Elektryczny
Pojemność piekarnika (l): 55
kuchnie wolnostojące
kuchnie wolnostojące Kuchnia indukcyjna Amica 58IES2.325HTaDp(Bm)

Klasa efektywności energetycznej: A
Kolor dominujący: Czarny
Szerokość (mm): 500
Rodzaj płyty grzewczej: Indukcyjna
Ilość pól grzewczych: 4
Piekarnik: Elektryczny
Pojemność piekarnika (l): 65
kuchnie wolnostojące
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]
+ posts

Specjalistka od sprzętów AGD. Skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach, które znacząco przyspieszają i ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków domowych. Jako matka dwójki energicznych chłopców doskonale wie, jak ważne jest efektywne zarządzanie czasem i poszukiwanie funkcjonalnych udogodnień. W chwilach relaksu najchętniej sięga po filiżankę aromatycznej herbaty, której smak doskonale podkreślają jej ulubione ciasteczka korzenne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *