Categories Sprzęt AGD

Dozownik płynu do naczyń — jaką funkcję pełni w kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie, które można wyposażyć w wiele przydatnych akcesoriów. W ciągu dnia jest miejscem, w którym często przebywamy i przygotowujemy posiłki, po których następnie należy posprzątać. Miejscem, w którym lądują brudne naczynia, jest zlew. Do ich umycia potrzebujemy gąbki, ścierki i płynu do mycia naczyń. Często zważając na funkcje estetyczne i funkcjonalność ludzie decydują się na przelewanie detergentu do dozowników do naczyń. Dozownik do kuchni sprawia, że strefa zmywania jest spójna i estetyczna, a także praktyczna.

Czym jest dozownik?

Dozownik to pojemnik na płyn do naczyń. Zbudowany jest na wzór butelki z pompką. Można postawić go w strefie zmywania, ale także zamontować w blacie lub zlewie. Są świetną i ergonomiczną alternatywą dla zwykłych butelek na płyn. Detergent można nalać na gąbkę lub dłoń, naciskając pompkę. Nie wymaga to przerywania mycia i podnoszenia płynu. Na rynku dostępne są dozowniku o różnych rozmiarach, kolorach i wykonane z rozmaitych materiałów takich jak stal nierdzewna, porcelana czy drewno.

Czym jest dozownik na płyn do naczyń

Gdzie można zamontować dozownik?

Pojemnik na płyn do zlewu lub blatu wymaga montażu. Jeżeli zlewozmywak jest podwieszany, a nie wbudowany w blat, wtedy zwykle wybiera się montaż w blacie. W większości modeli jest jednak możliwość zamontowania dozownika. Montaż w blacie wymaga wywiercenia w nim otworu, a podczas zakupu zlewozmywaka również można poprosić o jego wybicie. W niektórych zlewozmywakach otwór można wybić samodzielnie przy pomocy ogólnodostępnych narzędzi, które możesz mieć w swoim domu.

Montaż dozownika — krok po kroku

  • Pierwszym elementem, który wykorzystamy w montażu, jest pompka dozownika. Łączymy ją z podstawą i rurką, przez którą będzie przepływać płyn.
  • Na otwór zlewozmywaka nakładamy podkładkę, po czym przekładamy przez nią i przez otwór stworzoną wcześniej konstrukcję.
  • Pod spodem zakładamy gumową podkładkę i nakrętkę, zakręcając tak, aby docisnąć od spodu do powierzchni blatu lub zlewozmywaka.
  • Kiedy górna część dozownika jest już dobrze zamocowana, przykręcamy od niej od spodu butelkę, przy pomocy uszczelki.
Dozownik płynu do naczyń zamontowany w blacie
Dozownik płynu do naczyń zamontowany w blacie

Jak napełniać dozownik?

Nowoczesne dozowniki można napełnić w bardzo prosty sposób. Wystarczy ściągnąć pompkę i dolać detergentu. Inne napełnia się poprzez odkręcenie pojemnika od spodu i nalanie do niego płynu do naczyń. Jest to prosta i bezproblemowa czynność.

Rodzaje dozowników — czym różnią się od siebie i na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Przy wyborze dozownika musimy się zastanowić, jakie mamy oczekiwania wobec tego produktu. Jeżeli chcemy wybrać pojemnik, który będzie pasował do naszego wnętrza, to trzeba wziąć pod uwagę styl i kolorystykę kuchennej aranżacji.

  • Szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na pompkę, która jest widoczna. Zwykle przy wyborze tego akcesorium kierujemy się głównie aspektem wizualnym, ale czym jeszcze?
  • Dużą rolę odgrywa także pojemność zbiornika. Trzeba w tym wypadku odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często chcemy napełniać pojemnik. Istotną kwestią jest tutaj także częstotliwość i ilość zmywania, a także liczba członków rodziny. W przypadku, kiedy mamy dużo zmywania, zdecydowanie bardziej funkcjonalny będzie pojemniejszy dozownik. Trzeba się liczyć z tym, że większe dozowniki zajmują więcej miejsca pod zlewem lub blatem, więc trzeba wziąć pod uwagę ilość miejsca, a także rozmiar syfonu.
  • Dozowniki różnią też sposoby napełniania. W zależności od preferencji możesz wybrać dozowniki napełniane od góry, a także poprzez odkręcenie butelki i nalanie do niej płynu. Zdecydowanie większym powodzeniem cieszy się pierwsza opcja, ponieważ jest szybsza i bardziej komfortowa.
  • Można znaleźć dozowniki wykonane z różnego materiału, co ma duży wpływ na solidność i trwałość produktu. Dostępne są dozowniki wykonane z porcelany, stali nierdzewnej czy granitu.
  • Dobrze wybrać również dozownik z długim gwintem, który gwarantuje możliwość montażu nawet w grubszej powierzchni.
  • Kolory pompek dozowników cieszące się uznaniem wśród konsumentów to kolor czarny, biały, srebrny i złoty.

Rodzaje dozowników płynu do naczyń

Więcej niż dozowniki

Dozownik płynu do zlewu charakteryzuje się dużą funkcjonalnością, gdy posiada wydzielone miejsce na gąbkę. Takie produkty stawia się na zlewie lub blacie, nie montuje się ich poprzez otwór. Nadają one kuchni szyku i elegancki, a z gąbką pod ręką zmywanie staje się nieco wygodniejsze. Dozownik na płyn do naczyń i gąbkę to świetne rozwiązanie, dla każdego, kto ceni sobie komfort i estetykę. Dużym uznaniem cieszą się także dozowniki z organizerem, które są nieco bardziej rozbudowane. Taki produkt oferuje nie tylko miejsce na gąbkę, ale również na szczotkę czy ścierkę. Również stawia się go ma zlewie bądź blisko niego. Taki organizer zapewnia komfortowe i szybsze zmywanie, a także pełni funkcję dekoracyjną w zlewie i strefie zmywania.

Dozownik na płyn do naczyń z podstawką

Funkcjonalne akcesorium

Dozowniki, choć nieco niepozorne, charakteryzują się wysoką funkcjonalnością. Ułatwiają codziennie obowiązki, ale również prezentują się nienagannie. Cieszą się dużym uznaniem wśród konsumentów, a w ofercie sklepów jest ich dostępny bardzo szeroki wybór, dzięki czemu, każdy znajdzie coś dla siebie.

Dozownik Kernau KSD 03 Gold Dozownik Kernau KSD 03 Gold

Kolor: Złoty
Pojemność: 0,5 L
Wysokość: 260 mm
Montaż: zlew/blat
Maksymalna grubość blatu: 35 mm
lodówka z zamrażalnikiem u dołu
Dozownik Kernau KSD 02 Matt Black Dozownik Kernau KSD 02 Matt Black

Kolor: Czarny
Pojemność: 0,5 L
Wysokość: 280 mm
Montaż: zlew/blat
Maksymalna grubość blatu: 35 mm
lodówka z zamrażalnikiem u dołu
Dozownik Kernau KSD 03 Copper Dozownik Kernau KSD 03 Copper

Kolor: Cooper/Miedziany
Pojemność: 0,5 L
Wysokość: 260 mm
Montaż: zlew/blat
Maksymalna grubość blatu: 35 mm
lodówka z zamrażalnikiem u dołu
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]
+ posts

Specjalistka od sprzętów AGD. Skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach, które znacząco przyspieszają i ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków domowych. Jako matka dwójki energicznych chłopców doskonale wie, jak ważne jest efektywne zarządzanie czasem i poszukiwanie funkcjonalnych udogodnień. W chwilach relaksu najchętniej sięga po filiżankę aromatycznej herbaty, której smak doskonale podkreślają jej ulubione ciasteczka korzenne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *