Categories Sprzęt AGD

Jak rozmieścić AGD w kuchni?

Prawidłowe rozmieszczenie sprzętów AGD to klucz do urządzenia funkcjonalnej, ekonomicznej i estetycznej kuchni. Praca w kuchni przypomina bowiem poruszanie się przy taśmie produkcyjnej. Aby przygotować potrawę, najpierw musimy wyjąć żywność z lodówki, następnie ją umyć i pokroić i dopiero wtedy możemy przystąpić do gotowania. Jeśli źle rozplanujemy układ mebli i sprzętów AGD, będziemy tracić czas na bieganie po całym pomieszczeniu, zwiększymy zużycie energii elektrycznej, a gotowanie stanie się dla nas przykrym obowiązkiem. W dzisiejszym poradniku postaramy się wyjaśnić, jak rozmieścić AGD w kuchni i zorganizować poszczególne strefy tak, aby codzienne gotowanie stało się dla nas przyjemnością.

Jaki wybrać układ kuchni?

Urządzając kuchnię, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad jej układem. Jeśli dobrze wybierzemy rozlokowanie mebli kuchennych i ustawienie sprzętu AGD, w pełni wykorzystamy pomieszczenie. Wpłynie to również na wygodniejszą i przyjemniejszą pracę w kuchni. Do wyboru mamy następujące układy:

  • Jednorzędowy – to prosty układ, który stosuje się w wąskiej kuchni. Nie jest jednak zbyt funkcjonalny, ponieważ wymaga pokonywania dużych odległości wzdłuż blatu.
  • Dwurzędowy – w takim układzie szafki kuchenne są ustawione w dwóch rzędach, naprzeciwko siebie. Odległość między nimi powinna wynosić przynajmniej 120 cm, by w kuchni mogły swobodnie pracować i mijać się dwie osoby.
  • Układ w kształcie litery L – jest to jeden z najpopularniejszych układów. Dobrze sprawdzi się w małej kuchni, gdzie nie mieszczą się dwa równoległe rzędy szafek.
  • Układ w kształcie litery U – są to trzy rzędy szafek: dwa położone prostopadle do siebie i jeden równolegle. Taka zabudowa jest funkcjonalna, ale znacznie pomniejsza pomieszczenie, dlatego zaleca się stosowanie szafek z jasnymi, lakierowanymi frontami.
  • Kuchnia w kształcie litery G – taki układ sprawdzi się jedynie w dużej lub otwartej na salon kuchni.
  • Wyspa kuchenna – to rozwiązanie do dużych i przestronnych pomieszczeń. Wyspa może znaleźć się na środku kuchni lub oddzielać ją od pokoju dziennego.
jak rozmieścić AGD w kuchni
Źródło: www.studio-kuchni.eu

Jak rozmieścić AGD w kuchni? Trójkąt roboczy

Punktem wyjścia do urządzenia ergonomicznego wnętrza jest kolejność wykonywanych prac w kuchni i odzwierciedlenia ich w ułożeniu mebli oraz sprzętów AGD. Projektując kuchnię, powinniśmy więc opierać się na tzw. trójkącie roboczym. Został on opracowany jeszcze w latach 50. na Uniwersytecie Cornella w Stanach Zjednoczonych. Według tej zasady główne sprzęty AGD, czyli lodówka, płyta grzewcza lub kuchenka wolnostojąca oraz zlewozmywak, powinny zostać rozmieszczone na wierzchołkach trójkąta. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy sprzętami:

  • lodówka powinna być ulokowana w odległości 120-210 cm od zlewozmywaka,
  • zlewozmywak powinien znaleźć się w odległości 120-210 cm od płyty grzewczej,
  • natomiast odległość między lodówką a płytą powinna wynosić około 120-270 cm.
jak rozmieścić AGD w kuchni
Źródło: www.wfm-kuchnie.pl

Jak rozmieścić AGD w kuchni? 5 stref kuchennych

W każdej kuchni mamy strefy kuchenne. Ich prawidłowe ustawienie pozwala wykonywać czynności we właściwej kolejności i skraca do minimum odległości pokonywane w pomieszczeniu. Jeśli więc chcemy stworzyć ergonomiczne i jednocześnie funkcjonalne wnętrze, powinniśmy rozplanować strefy kuchenne według następującej kolejności:

jak rozmieścić AGD w kuchni
Źródło: www.kuchenny.com.pl
  1. Strefa zapasów – tworzą ją przede wszystkim urządzenia chłodnicze, czyli lodówka wolnostojąca i zamrażarka, w których przechowywana jest żywność. Najlepiej, aby strefa zapasów znalazła się przy wejściu do kuchni. Dzięki temu nie będziemy musieli pokonywać dużego dystansu, jeśli przyjdziemy tylko po przekąskę. Jest to również odpowiedź na pytanie, gdzie postawić lodówkę.
  2. Strefa przechowywania – w tej strefie powinny znaleźć się wszystkie przedmioty użytku codziennego, a więc: sztućce, talerze, szklanki, garnki czy pojemniki na żywność.  
  3. Kuchenna strefa zmywania – obowiązkowym wyposażeniem strefy zmywania jest zlewozmywak z odpowiednio dobraną baterią kuchenną. Coraz częściej decydujemy się również wzbogacić strefę morką zmywarką. W tym miejscu warto również ustawić kosze i sortowniki odpadów.
  4. Strefa przygotowywania – obejmuje blat roboczy oraz szuflady, w których znajdują się wszystkie niezbędne przybory kuchenne, czyli noże, deski do krojenia, miski itp. Aby przygotowywanie posiłków było wygodne, warto zwrócić uwagę na wysokość blatu i dobrze rozplanować gniazdka elektryczne.
  5. Strefa gotowania – powinny znaleźć się w niej sprzęty AGD, służące do gotowania i pieczenia. Będą to: piekarnik, płyta grzewcza czy kuchenka mikrofalowa.

Stosując się do powyższych zasad projektowania, będziemy wiedzieć, jak rozmieścić AGD w kuchni, aby stworzyć funkcjonalne i ergonomiczne pomieszczenie. Pamiętajmy jednak, że dla osób praworęcznych strefy kuchenne powinny być rozplanowane zgodnie ze wskazówkami zegara, czyli od lewej strony do prawej i odwrotnie w przypadku osób leworęcznych.

Najważniejsze sprzęty AGD w kuchni

 jak rozmieścić AGD w kuchni Lodówka LG GBV3100CEP

Klasa efektywności energetycznej: C
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 171
Pojemność całkowita brutto (l): 344
Technologie: No-Frost
Kolor: Czarny
jak rozmieścić AGD w kuchni
 jak rozmieścić AGD w kuchni Płyta indukcyjna Whirlpool WBB 8360 NE

Technologia grzejna: Indukcja
Wykonanie płyty: Ceramika
Ilość pól grzejnych: 4
Booster: Tak
Rodzaj sterowania: Elektroniczne
jak rozmieścić AGD w kuchni
 jak rozmieścić AGD w kuchni Zlewozmywak granitowy Kernau KGSA 6079 1,5B1D Deep Black

Typ: 1.5-komorowy + ociekacz
Materiał: Granit
Sposób montażu: Wpuszczany w blat
Otwory: 2
Automatyczny korek: tak
Ociekacz: tak
Kształt komór: Prostokątny
Kolor: Czarny
jak rozmieścić AGD w kuchni
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 2 Average: 5]
+ posts

Specjalistka od sprzętów AGD. Skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach, które znacząco przyspieszają i ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków domowych. Jako matka dwójki energicznych chłopców doskonale wie, jak ważne jest efektywne zarządzanie czasem i poszukiwanie funkcjonalnych udogodnień. W chwilach relaksu najchętniej sięga po filiżankę aromatycznej herbaty, której smak doskonale podkreślają jej ulubione ciasteczka korzenne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *