Bateria z wyciąganą wylewką czy warto mieć ją w kuchni?

Strefa zmywania jest jedną z najważniejszych i najczęściej użytkowanych w kuchni. Nawet jeśli mamy pojemną zmywarkę, która na okrągło myje nasze naczynia, i tak będziemy korzystać ze zlewozmywaka – choćby do umycia świeżych warzyw i owoców. Żaden zlew nie może jednak funkcjonować bez baterii kuchennej, która odpowiada za dostarczanie bieżącej wody. Producenci przez lata udoskonalali swoje baterie, dzięki czemu współczesne modele mają perlatory, filtry do wody czy nowoczesne wylewki, które ułatwiają pracę w kuchni. Obecnie dużą popularnością cieszy się bateria z wyciąganą wylewką. Dowiedz się, jak jest skonstruowana i dlaczego warto mieć ją w swojej kuchni.

Jak skonstruowana jest bateria z wyciąganą wylewką?

Tego typu bateria zlewozmywakowa składa się z ruchomej głowicy z natryskiem. Oznacza to, że wylewka znajduje się na wężu, który można swobodnie wyciągnąć. Jego zasięg przeważnie mieści się w zakresie od 100 do 150 cm, co znacznie zwiększa możliwości w trakcie wykonywania obowiązków kuchennych. Po zakończeniu pracy wąż zostaje ukryty w korpusie baterii. Natomiast głowica z natryskiem wraca na swoje miejsce, dzięki zamontowanym na końcu obciążnikowi.

Należy jednocześnie pamiętać, że bateria z wyciąganą wylewką nie jest tym samym, co bateria z elastyczną wylewką. Ta druga nie ma ukrytego węża, który można wyciągnąć, a później schować. Wykonana jest gumy, dzięki czemu można nią wygodnie manewrować. Giętka, elastyczna wylewka pełni nie tylko funkcje praktyczne, ale również wizualne. Zazwyczaj wykonana jest z kolorowego materiału, a dzięki elastyczności, można ją swobodnie wyginać.

Bateria z wyciąganą wylewką – największe zalety

W kuchni dużo się dzieje, dlatego bateria z wyciąganą wylewką będzie najlepszym wyborem. Jej największą zaletą jest funkcjonalność, gdyż bez problemu dotrze w każde miejsce zlewozmywaka, ułatwiając nie tylko mycie i napełnianie wodą naczyń, ale również czyszczenie samego zlewu. Wysokie słoiki, miski czy duże garnki, które nie mieszczą się pod zwykłym kranem, już nie będą sprawiać problemu. Dzięki wyciąganej wylewce można napełnić wodą czajnik znajdujący się obok na blacie czy wiadro, które stoi na podłodze. Taka wylewka pozwala skierować strumień wody w dowolne miejsce i umyć nawet gabarytowe naczynia, np. blachy do piekarnika.

bateria z wyciąganą wylewką blanco linus s chrom

Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii kuchennej z wyciąganą wylewką?

Aby wybrać baterię kuchenną, która spełni nasze potrzeby, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów:

  • Rodzaje baterii – kiedyś powszechnie stosowano baterie ścienne, które montowało się bezpośrednio do instalacji wodnej. Takie modele są już rzadkością, ale można jeszcze znaleźć na rynku pojedyncze sztuki. Najpopularniejsza jest bateria stojąca (sztorcowa). Montuje się ją zazwyczaj na obrzeżu zlewozmywaka lub na blacie kuchennym.
  • Ilość uchwytów – dostępne na rynku baterie różnią się jeszcze ilością zaworów – występują baterie jednouchwytowe i dwuuchwytowe. Te pierwsze cieszą się większą popularnością, ponieważ pozwalają w szybki sposób wyregulować wielkość strumienia i temperaturę wody. Natomiast baterie dwuuchwytowe mają dwa osobne kurki – jeden do ciepłej, a drugi do zimnej wody. Z tego względu ustawienie odpowiedniego strumienia wody jest znacznie utrudnione.
  • Materiał wykonania – baterie są wykonywane z różnych materiałów, dzięki czemu łatwo można dobrać odpowiednią do aranżacji kuchennej. Najbardziej popularne są baterie z powłoką granitową, chromową i ceramiczną. Dostępne są również baterie ze stali nierdzewnej, mosiądzu i PVD. Niektóre modele zbudowane są dwóch rodzajów materiałów, np. korpus mają z granitu, a wykończenie, czyli wylewkę ze stali szlachetnej.
  • Wymiary baterii – wybierając baterię do kuchni, warto wziąć pod uwagę wymiary zlewozmywaka. W przypadku dużego 2-komorowego zlewu krótka bateria się nie sprawdzi. Konieczny będzie zakup baterii z wysoką wylewką, która skieruje strumień wody w każde miejsce zlewozmywaka. Należy również pamiętać, że baterie kuchenne występują w kilku popularnych kształtach -„U”, „S”, „C” czy „J”.
bateria z wyciąganą wylewką franke wymiary

Na jaką markę się zdecydować?

Bateria z wyciąganą wylewką to wybór na lata. Ma nam dobrze służyć i ułatwiać wykonywanie codziennych prac kuchennych. Powinna również tworzyć zgrany duet ze zlewozmywakiem, który dobrze wkomponuje się w aranżację kuchni. Warto więc wybierać baterie kuchenne sprawdzonych marek, np. Blanco, Franke, Teka, Grohe, Deante czy Pyramis. Wybierając model jednego z tych producentów, musimy się liczyć z wyższą ceną. W kwocie do 150 zł czy do 175 zł z pewnością nie znajdziemy baterii kuchennej, cechującej się solidnym wykonaniem, wytrzymałością i dodatkowymi udogodnieniami. Natomiast w cenie do 450 zł można już znaleźć dobrą baterię wśród wymienionych wyżej marek. Przy zakupie należy jednak kierować się własnymi potrzebami, gdyż każda dodatkowa funkcjonalność znacznie zwiększa cenę końcową armatury. Warto również sprawdzić opinie użytkowników o poszczególnych modelach.

Sprawdź baterie z wyciąganą wylewką w sklepie online

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]
+ posts

Specjalistka od sprzętów AGD. Skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach, które znacząco przyspieszają i ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków domowych. Jako matka dwójki energicznych chłopców doskonale wie, jak ważne jest efektywne zarządzanie czasem i poszukiwanie funkcjonalnych udogodnień. W chwilach relaksu najchętniej sięga po filiżankę aromatycznej herbaty, której smak doskonale podkreślają jej ulubione ciasteczka korzenne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *