Kuchnia gazowo-elektryczna ceniona jest przez użytkowników za możliwość gotowania na otwartym ogniu oraz pieczenia w nowoczesnym piekarniku elektrycznym. Obecnie w sprzedaży znajdziemy bardzo dużą ilość takich kuchenek, przez co trudno jest się zdecydować na konkretny model. Aby ułatwić Wam podjęcie odpowiedniej decyzji, przygotowaliśmy ten oto krótki poradnik, z którego dowiecie się, na co zwracać uwagę, wybierając kuchnię gazowo-elektryczną.
Jaki rozmiar kuchenki – 50 cm czy 60 cm?
Kuchnie gazowo-elektryczne występują na rynku w kilku rozmiarach. Zdecydowanie najpopularniejsze są modele o szerokości 50 cm, które oferują cztery palniki gazowe. Osoby, które mają nieco więcej przestrzeni w kuchni, mogą się pokusić o zakup szerszej, 60-centymetrowej kuchenki. Takie urządzenia również dysponują czterema palnikami, ale znajdują się one w większych odstępach od siebie. Oba rodzaje kuchenek mają w swoim asortymencie tacy producenci jak: Amica, Beko czy Gorenje. Dostępne są one w różnych wersjach kolorystycznych, m.in. w klasycznej bieli, czerni czy kolorze inox. Jest więc w czym wybierać.
Jeśli dobrze poszukamy, na rynku znajdziemy także kuchenki gazowo-elektryczne o szerokości 90 cm. Są to jednak duże sprzęty, wyposażone w pięć lub nawet sześć palników. Ich cena jest dużo wyższa niż modeli standardowych.
Ile palników nas interesuje?
Musimy pamiętać, że szerokość kuchenki ściśle wiąże się z liczbą palników dostępnych na płycie gazowej. Im szersza płyta, tym więcej znajdziemy na niej palników. Tak więc określenie szerokości urządzenia znacznie ułatwi nam podjęcie decyzji co do ilości palników. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się czteropalnikowa kuchnia gazowo-elektryczna. Cztery palniki o różnych mocach i wielkościach w zupełności spełnią potrzeby przeciętnej rodziny. Jeśli jednak mamy wieloosobową rodzinę, warto rozważyć zakup kuchenki z pięcioma palnikami.
Kuchnia gazowo-elektryczna – jakie funkcje pieczenia?
Wybierając kuchenkę gazowo-elektryczną, otrzymujemy dwa urządzenia – nie tylko płytę grzewczą, ale również piekarnik. Dlatego powinniśmy dobrze się przyjrzeć funkcjom, jakie producent zastosował w danym modelu piekarnika. O ile termoobieg jest już raczej standardem w piekarnikach do zabudowy, tak już nie wszystkie kuchnie wolnostojące posiadają tę praktyczną funkcję pieczenia. Warto więc wybrać model, który oferuje zróżnicowane funkcje, dzięki czemu będziemy mogli przyrządzać potrawy na rozmaite sposoby. Wykorzystując termoobieg, będziemy mogli upiec nawet dwie potrawy w tym samym czasie, a dzięki funkcji grilla uzyskamy idealnie zarumienioną i chrupiącą skórkę.
Funkcje zabezpieczające
W sprzętach AGD liczy się nie tylko funkcjonalność i estetyczny wygląd, ale również bezpieczeństwo użytkowania. Kuchnia gazowo-elektryczna powinna więc mieć wszystkie niezbędne zabezpieczenia, tym bardziej że jednym z jej źródeł zasilania jest gaz. Zgodnie z dyrektywami wszystkie płyty gazowe muszą być wyposażone w zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, które odcina dopływ gazu do palnika w przypadku zgaszenia lub zalania płomienia. Producenci stosują w swoich sprzętach znacznie więcej funkcji ochronnych, np. tzw. chłodny front. Dzięki niemu drzwi piekarnika nie nagrzewają się do wysokiej temperatury. Jest to praktyczne zabezpieczenie, które ochroni nas przed ewentualnymi poparzeniami.
Specjalistka od sprzętów AGD. Skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach, które znacząco przyspieszają i ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków domowych. Jako matka dwójki energicznych chłopców doskonale wie, jak ważne jest efektywne zarządzanie czasem i poszukiwanie funkcjonalnych udogodnień. W chwilach relaksu najchętniej sięga po filiżankę aromatycznej herbaty, której smak doskonale podkreślają jej ulubione ciasteczka korzenne.