Categories Sprzęt AGD

Lodówka na urlopie, czyli jak zabezpieczyć jedzenie, gdy jedziesz na wakacje

Gdy wyjeżdżamy na wakacje, zakręcamy gaz i wodę, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po powrocie. Z prądu odłączamy sprzęty RTV i AGD – wszystkie, poza jednym. Lodówka to urządzenie, które z reguły nie udaje się na urlop. Wyłączenie go, nawet na kilka dni, bez odpowiedniego przygotowania, mogłoby spowodować, że zacznie z niego wydobywać się przykry zapach. Jak więc zabezpieczyć jedzenie przed zepsuciem i co zrobić z lodówką przed wyjazdem?

Najważniejsza zasada: opróżnij lodówkę

Kiedy wybierasz się na urlop, pierwsze, co powinieneś zrobić, to opróżnić lodówkę. Zrób kanapki czy lunchboxy na drogę albo po prostu zabierz ze sobą wszystkie świeże produkty, ale także i te, którym podczas Twojej nieobecności minie termin ważności. W ten sposób w komorze chłodzenia nie będą namnażać się bakterie i pleśni. Po powrocie jeszcze raz sprawdź kondycję żywności, którą zostawiłeś w lodówce, by mieć stuprocentową pewność, że nadaje się ona do spożycia.

jak zabezpieczyć lodówkę

Nie odłączaj lodówki od prądu

Nawet jeżeli w lodówce nie zostawiasz żywności, która mogłaby ulec zepsuciu w temperaturze pokojowej, nie zaleca się odłączania urządzenia od zasilania. Po pierwsze, pamiętaj o jedzeniu, które zostawiasz w zamrażarce – przez cały czas potrzebuje ono chłodzenia na odpowiednim poziomie. Poza tym nagłe odłączenie lodówki od prądu może doprowadzić do namnażania się bakterii i wirusów, których obecność sprawia, że jedzenie staje się dla nas szkodliwe, a jego spożycie może doprowadzić do poważnego zatrucia pokarmowego. Co więcej, taki zabieg jest również szkodliwy dla samego urządzenia, z którego może zacząć się wydobywać nieprzyjemny zapach.

Korzystaj z innowacyjnych rozwiązań

Przyznasz jednak, że pracująca pełną parą lodówka, kiedy znajduje się w niej niewielka ilość żywności to spore marnotrawienie energii. Jest na to sposób. Inteligentne lodówki wyposażone zostały w tryb wakacyjny. To wręcz doskonałe rozwiązanie, jakie możemy zastosować, kiedy udajemy się na dłuższy urlop. Gdy dokładnie opróżnimy naszą lodówkę, ale nie chcemy zaszkodzić produktom znajdującym się w zamrażarce, warto zastosować właśnie tryb wakacyjny. Za jego sprawą temperatura w chłodziarce wzrośnie do ok. 15°C, podczas gdy poziom temperatury w zamrażarce pozostanie bez zmian. Dzięki temu możemy skutecznie dbać o pozostawioną w zamrażarce żywność i do tego oszczędzać zużycie prądu.

jak zabezpieczyć lodówkę Lodówka Samsung RB34C600DSA

Klasa efektywności energetycznej: D
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 204
Pojemność całkowita netto (l): 340
NoFrost: Tak
Kolor: Metaliczny Grafit
jak zabezpieczyć lodówkę
jak zabezpieczyć lodówkę Lodówka Samsung RB34C775CS9

Klasa efektywności energetycznej: C
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 163
Pojemność całkowita netto (l): 340
NoFrost: Tak
Kolor: Srebrny/Szary
jak zabezpieczyć lodówkę
jak zabezpieczyć lodówkę Lodówka side by side Samsung RS65R54412C

Klasa efektywności energetycznej: F
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 432
Pojemność chłodziarki: 417 l
Pojemność zamrażarki: 218 l
NoFrost: Tak
Kolor: Czarny
jak zabezpieczyć lodówkę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]
+ posts

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *